Přejít k hlavnímu obsahu

Efektivní nabíjecí stanice

02. 03. 2020

CENTRÁLNÍ SKLAD TESCO ČR

V srpnu roku 2017 byl spuštěn provoz nabíjecí stanice pro manipulační techniku v centrálním skladu společnosti Tesco ČR nedaleko Prahy. V tomto logistickém centru projdou desetitisíce kusů zboží každý den a je tak zcela zásadní mít flotilu přepravních vozíků mít vždy připravenou. 

Nabíjecí stanice je vybavena moderními vysokofrekvenčními nabíječi řady FLEXIS od společnosti AXIMA. Důvodem, proč byly vybrány vysokofrekvenční nabíječe, je vysoká efektivita nabíjení a nízké provozní náklady oproti transformátorovým nabíječům až o 25 %. Propracovaný konfigurační software nabíječů FLEXIS umožňuje nastavit nabíječ tak, aby poskytl baterii tu nejlepší péči během každého nabíjecího cyklu.

V nabíjecí stanici jedné ze skladovacích hal je instalováno přes 140 nabíječů, které zajišťují nabíjení baterií celé flotily různých typů manipulačních vozíků. Aby výměny baterií byly rychlé, intuitivní a prováděné bez chyb je zde nasazen systém řízení nabíjecí stanice AXINET.

Systém AXINET, slouží zejména k zefektivnění a zjednodušení provozu nabíjecí stanice. AXINET propojí všechny nabíječe FLEXIS do sítě a řídí prostřednictvím LED signalizace a průmyslových monitorů výměny baterií. Nabíječe jsou rozděleny do skupin, podle typu nabíjených baterií. Každá baterie je opatřena identifikačním QR kódem, který je načten obsluhou, před každou výměnou. Systém po načtení QR kódu označí nabíječ pro připojení vybité baterie a následně nabíječ, u kterého je k dispozici nejvhodnější nabitá baterie. Díky této identifikaci se eliminují chyby při výměnách a získává zákazník přehled o stavu jednotlivých baterií, jednotlivých cyklech a chování obsluhy k bateriím. Systém zaznamenává, jakékoliv nekorektní chování obsluhy, ukládá informace o nabíjení do archivu a následně je prezentuje v přehledných grafech.

Po dvou letech provozu této nabíjecí stanice jsme zjistili, že náklady na provoz a údržbu baterií se významně snížily. Díky používání tzv. odpočatých baterií a včasným výměnám je provoz levnější a plynulejší. Cyklický způsob výměn zajistil rovnoměrné využívání všech baterií, které jsou v tom skladu používané, a tak je možné lépe určit jejich kondici a predikovat čas, kdy budou muset být nahrazeny novými.

AXINET přinesl do výměn baterií řád a jednoduchost. Bezdrátové čtečky načítají tagy z baterií a systém prostřednictvím širokoúhlých monitorů a LED sloupkům na nabíječích označí správné nabíjecí místo, kde dojde k výměně. Obsluze stačí jediné naskenování čtečkou a systém intuitivně provádí obsluhu jednotlivými kroky. Tím se eliminují chyby a zmatky během výměn a provoz logistického centra zůstává nadále plynulý. Vše je možné sledovat, vyhodnocovat a nastavovat z pohodlí kanceláře díky vzdálenému přístupu.

Efektivní nabíjecí stanice

Další příspěvky

Projekt „Redesign nabíječe FLEXIS“
15. 09. 2023

V minulých dnech jsme dokončili návrh nového vzhledu nabíječů Flexis, který jsme realizovali ve spolupráci s…

Číst dále
FLEXIS charger
20. 01. 2022

Nabíječe FLEXIS jsou již roky vlajkovou lodí naší společnosti a jsou prověřeny náročnými provozními podmínkami u našich…

Číst dále
BMWT Certification Class I
05. 11. 2021

Ve spolupráci s partnerem EMROL dosáhly nabíječe řady FLEXIS a FORTIS certifikace BMWT Efficiency Label třídy I. 

Číst dále
AXI FF WATERFILL24 TUTORIÁL
03. 02. 2021

Krátká videoukázka instalace volitelného příslušenství nabíječe FLEXIS.

Číst dále
Nabíjecí stanice s TAKE THIS
12. 10. 2020

Náš partner Emrol nainstaloval pro Stiho v Utrechtu zcela novou nabíjecí halu. Stiho je velkoobchod s dřevem a…

Číst dále
TAKE THIS - Chytrý Systém Řízení
19. 08. 2020

Tutoriál představující jeden z nabízených systémů řízení nabíjecí stanice.

Číst dále